ABD, Gazze’de yüzer iskele inşa ediyor

AA

ABD, İsrail ablukası ve saldırıları altındaki kıyısında yüzer iskele inşa ediyor.

Washington yönetimi, iskelenin bir ayda tam operasyon kapasitesine ulaşacağını tahmin ediyor.

Pentagon Sözcüsü General Pat Ryder, Gazze’ye insani yardım ulaştırma amacıyla inşa ettikleri Müşterek Kıyı Lojistik Mekanizması’nın (JLOTS) yoluna devam ettiğini belirtti.

“Mayıs başında tam operasyon kapasitesine ulaşmayı umuyoruz”

“Konuştuğumuz gibi yaklaşık 60 günde, mayıs başında tam operasyon kapasitesine ulaşmayı umuyoruz”

Ryder, programa göre ilerlediklerini ve bölgedeki müttefikleriyle yakın çalışmayı sürdürdüklerini vurgulayarak, İsrail’in iskeleye ulaşarak yardımların teslim alınarak dağıtılması konusunda kıyıda güvenliği sağlamayı taahhüt ettiğini kaydetti.

“İsrail’in öldürmeleri işleri kolaylaştırmadı”

Gazze’deki durumun ve İsrail’in bu hafta başında insani yardım çalışanlarını hedef alarak öldürmesinin işleri kolaylaştırmadığına işaret eden Ryder, şöyle dedi:

Ancak bu, bizi çözüm bulmak için STK’lar ve gruplarla birlikte çalışmayı sürdürmekten alıkoymadı.

Geçici liman inşası

Pentagon Sözcüsü Ryder, diğer yandan tüm operasyonlarında kuvvetlerinin güvenliğinin birinci öncelikleri olduğunu vurguladı. Biden, orduyu yardımların girişi için geçici liman inşa etmek üzere görevlendirmişti

İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda, en az 14 bin 500’ü çocuk, 9 bin 560’ı kadın olmak üzere 33 bin 37 Filistinli öldürüldü, 75 bin 668 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

ABD Başkanı Joe Biden, 7 Mart’ta ordusunu, Gazze’ye yardımların girişi için sahile geçici liman inşa etmek üzere görevlendirdiğini duyurmuştu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir