İBB Meclisi’nde Metin Kurt kavgası: TKP üyesi, ideolojik duruşu var

İBB Meclisi’nin haziran ayı oturumlarında bazı sokak, meydan ve tesis isimlerine yönelik kararlar alındı. İBB’nin yenilediği Zeytinburnu’ndaki Yedikule Gençlik Kulübü Spor Tesisleri’nin adının “Yedikule Metin Kurt Spor Tesisi” olarak değiştirilmesi teklifine ise AKP’liler karşı çıktı.

AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş “Metin Kurt milli bir futbolcu ama daha çok ideolojik duruşu var. Türkiye Komünist Partisi milletvekili adayı olmuş. Türkiye Komünist Partisi üyesi. Orayla tek bağlantısı Yedikule Spor’da bir dönem antrenörlük yapmış başka bağlantısı yok. Orada yaşamış biri değil. İdeolojik anlamda bu ismin verildiğini düşünüyoruz. Bu nedenle muhalefet şerhi koyuyoruz” dedi.

“İDOL BİR İSİM”

CHP’li Meclis Üyesi Can Çobanoğlu, “Metin Kurt, hepimiz için spor anlamında idol olmuş bir isim. Sahada rakibine olan saygısı, efendiliği, hakkaniyetli davranışlarıyla spor camiasının örnek kişilerinden biridir. Fikirlerimiz ne olursa olsun eğer hizmet ettiğimiz alan spor ise örnek olmuş kişilerin isimlerinin yaşatılması önemli.Düşünceleriniz, hayata bakışınız aynı olmayabilir ama fikir özgürlüğü varsa eğer bu ülkede futbolda sendikalaşmayı ilk kez gündeme getiren arkadaşlarını haklarını koruyan bir insanın adının o komplekse verilmesinin uygun olduğu görüşündeyim.” ifadelerini kullandı.

AKP Muhammet Kaynar, “İsim tekliflerinde yasaya göre yerin hiç ismi yoksa salt çoğunluk aranır. Yerin ismi değişirse 3’te 2 çoğunluk gereklidir. Biz karşı çıktığımız için ona göre oylama yapılmalıdır.” diye yanıt verdi.

CHP Grup Sözcüsü Gencay Özcan da “Sadece düşüncesi, hayata bakışı kendilerinden farklı diye Türk sporuna katkı vermiş, futbolda örgütlenmeyi savunan bir insanın bu ülkeye yapmış olduğu katkıyı görmezden gelmeleri gerekmez. İdeolojik gerekçelerle isminin buraya verilememesini insani bulmadım, kendilerine de yakıştıramadım” dedi.

“Komisyonda tekliflerin çoğuna destek verdik. Örneğin Yaşar Kemal meydani.” diyen AKP Mustafa Koral “Bir tek bu konuda karşı çıktık. TKP üyesine oy veremezdik.” dedi.

Ancak itirazı kabul görmedi, oylama yapıldı. Ve oyçokluğu ile tesise Metin Kurt’un adı verildi.

METİN KURT KİMDİR?

Bir emekçi ailesinin çocuğu olarak, geçim sıkıntıları nedeniyle futbola yönelen Metin Kurt, sırasıyla Beyoğlu Yeni Çarşı, Alibeyköy Adalet, Altay, PTT, Galatasaray ve Kayserispor’da futbol oynadı. 27’si A Milli Takım düzeyinde olmak üzere, ümit ve genç toplam 37 kez milli formayı giydi.

Henüz daha PTT’de oynarken “adaletsizliğe tahammülü olmayan” bir kimlik sergilemeye başlayan Metin Kurt, Galatasaray’da oynadığı 1970-1976 yılları arasında daha önceki kuşakların el yordamıyla başlattığı futbolcuların ve sporcuların örgütlenme girişimlerini daha üst seviyeye taşımak üzere harekete geçti. Sendikal örgütlenme girişimi ve mücadelesi nedeniyle Galatasaray’dan uzaklaştırıldı.

Bir milli maç sonrası kendisinden ayakkabı bağını isteyen futbolseverin çıplak ayaklarını gördüğünde futbolun egemen sınıflar için neye yaradığını kavradığını anlatıyordu Metin Kurt…

Çoğu profesyonel futbolcunun tercih ettiği ün ve parasal olanaklara tamah etmeyip işçi sınıfının eşitlik, özgürlük, kardeşlik mücadelesinde bir nefer olmayı tercih eden Metin Kurt, ilk ezberlediği şiir olarak şu dizeleri paylaşmıştı:

“Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür / ve bir orman gibi kardeşçesine / bu davet bizim!”

Sporda ter dökenlerin temsiliyetini üstlenen ve hakları için mücadele eden Metin Kurt, spor emekçilerinin örgütlenmesinde başat rol oynadı. 1980 öncesinde Amatör Sporcular Derneği örgütlenmesiyle spor alanında önemli bir adım atarak bu alanda sendikal örgütlenmenin arayışı içinde oldu.

Son olarak 2010 yılında Devrimci Spor Emekçileri Sendikası’nın kurucu başkanlığını yapan Metin Kurt, 2011 Genel Seçimleri’nde Türkiye Komünist Partisi’nden milletvekili adayı olmuştu.

Türkiye Komünist Partisi üyesi olan Metin Kurt, spor alanında sosyalist örgütlenmenin aktif çalışması içindeydi.

Spartaküs adıyla hazırladığı ve yaşamını anlattığı ikinci kitabını yeni bitirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir